Remove
Poradna E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci pravidelně pomáhá obětem sextortion, neboli sexuálního vydírání, které představuje rostoucí problém napříč všemi věkovými kategoriemi. Jen v posledním roce evidujeme výrazný nárůst případů, kdy jsou oběti vydírány o peníze nebo intimní materiály. Alarmující je, že se obětí sextortion stávají nejen dospělí, ale také děti a dospívající. Terčem tohoto druhu vydírání jsou přitom ve většině případů chlapci a muži.
Pojem "králičí nora" (rabbit hole) označuje situaci, kdy nám sociální sítě prostřednictvím svých algoritmů nabízejí takový obsah, který nás stále více a více pohlcuje, udržuje naši pozornost a nutí nás trávit na sociálních sítích velké množství času. To může vést k uzavření se do informačních bublin a ovlivnit naše vnímání reality. Jak tento jev vzniká a jaká rizika s sebou nese?
Sociální sítě jsou dnes neodmyslitelnou součástí našich životů. Každý den na nich komunikujeme, sdílíme své názory a sledujeme dění kolem sebe. Jenže s tím, jak nám umožňují být v kontaktu s ostatními, zároveň dávají prostor i těm, kteří je zneužívají k šíření nenávisti, manipulace a podněcování násilí. Mám pocit, že anonymita na sociálních sítích je jedním z důvodů, proč se lidé/děti chovají agresivněji a bezohledněji, než by si dovolili v reálném neanonymním světě. Vede mimo jiné k tomu, že se násilí stále častěji přesouvá ze světa internetu do světa reálného.
V těchto dnech došlo k aktualizaci generátorů obrázků, které jsou nasazeny do produktů OpenAI (ChatGPT, Sora apod.). Kvalita výstupů přitom viditelně vzrostla a odhalit např. fotografii vygenerovanou umělou inteligencí se stává pro laiky (ale často i profesionály) téměř nemožné. Lze předpokládat, že tyto nové modely způsobí masový nárůst počtu deep fake fotografií a videí na internetu a zcela jistě budou zneužívány třeba v rámci volebních kampaní.
V posledních dnech obletělo internetem video, na kterém americký prezident Donald Trump olizuje miliardáři Elonu Muskovi prsty na nohou. Tento podivný a šokující obsah, vytvořený pomocí technologie deep fake využívající umělou inteligenci, se dokonce objevil na obrazovkách vládních institucí, čímž znovu otevřel debatu o nebezpečí falešných videí a jejich dopadu na společnost.